Instagram’da Mavi Tik (Sayfa Doğrulama) Nasıl Alınır?


Instagram’da Mavi Tik (Sayfa Doğrulama) Nasıl Alınır?

“Mavi Tik” ya da “Sayfa Doğrulama” olarak bilinen “Verified Account” (Onaylanmış Hesap), günümüzde en çok kullandığımız sosyal medya uygulaması olan İnstagram’da karşımıza çıkıyor. Bazı hesaplarda kendini küçük mavi tik olarak gösteriyor. Peki Instagram'da mavi tik nasıl alınır ve mavi tik olan şirketlerin satışa katkısı nedir? Bunu açıklamadan önce mavi tik’in anlamından bahsedelim:

Mavi Tik Ne İşe Yarıyor?

Instagram'a göz atarken, ünlü bir oyuncuya, futbolcuya, ünlü içerik sitesine veya kişiye / kuruluşa ait mavi bir onay işareti genellikle Instagram'da prestijli bir kişi veya kuruluş olduğunuzu belirtir. Yani takipçileriniz arasında "güvenilir hesap" duygusu oluşturarak size güvenilirlik ve itibar kazandırır. Ayrıca mavi tik bulunan hesaplar, Instagram'da arama, keşif, yorum, konum gibi konumlarda ön planda olma ihtimalinin daha yüksek olduğu konusunda farkındalık sağlayabilir ve Instagram SEO avantajı sağlayabilir. Bunu Instagramın sözleriyle şöyle özetleyebiliriz: "Doğrulanmış rozetler, kullanıcıların ünlüleri ve takip etmek istedikleri markaları daha kolay bulmalarına yardımcı olur."

İşletmeler İçin Mavi Tikin Önemi Nedir?

İşletmenizin rekabette öne çıkmasını sağlamak, daha kısa sürede daha fazla izleyici çekmek ve saygın bir iş haline gelmek için mavi tik çok önemlidir. Erişiminizi ve etkileşimlerinizi genişletecek ve satışlarınız üzerinde olumlu bir etki yaratacak yayınlarınızın "Keşfet" bölümünde daha fazla görünmesini sağlıcaktır.

Instagram’da Mavi Tik Almak İçin Hangi Adımlar Takip Edilir?

Hesabınızı aktif olarak kullanmalısınız. Hesabınız uzun bir süre kullanılıyorsa veya belirli bir marka tarafından kapsanmıyorsa, hesabınızın onaylanmasını sağlamak zor olabilir.

Taklit ve tekrar eden içeriklerden uzak durmalı, özgün içerik üreterek doğal erişim ve etkileşim elde etmeye özen göstermelisiniz.

Ayrıca takipçi ve beğeni satın almak gibi işlemlerden uzak durmalısınız. Bu tür bir işlem, hesabınızın kapatılmasına neden olur. Instagram, mavi tik onay sürecinde bu öğelere son derece duyarlıdır.

Instagram’da Mavi Tık Almak İçin Hangi Belgeler Gerekiyor?

Resmi iş belgeleri (vergi belgeleri, yakındaki faturalar, şirket sözleşmeleri)

Ehliyet, pasaport veya kimlik kartı

Mavi tik elde etme sürecinde profesyonel bir dijital reklam ajansı veya dijital iletişim uzmanı ile iş birliği yapmanız işinizi kolaylaştıracak faydalı olacaktır.