Responsive Tasarım Nedir?


Responsive web tasarım, uyumlu web tasarım anlamına gelmektedir. Son yıllarda mobil kullanımı arttığı için artık web siteler mobile göre açılması önem taşımaktadır. Bu responsive web tasarım şekli ilk 2010 yılında çıktı ve son 1 yıldır dünyada popüler oldu. Web tasarımın mobil ve tabletlerden girildiğinde site şekli hiç bozulmadan düzgün bir biçimde açması ve kolay kullanımı asıl amaçtır.   Responsive web tasarım da sitenin yazıları resimleri görünümü tam olarak mobil ve tabletlere görüntü bakımından düzgün bir biçimde sığması, responsive yapmaktadır.  Web tasarımda mobile özel tasarım yapmak yerine bu ekranların çözünürlüklerine duyarlı olarak görünmesidir.

 

Yandaki resimde responsive tasarımla normal web tasarım arasındaki farkı görebilirsiniz

Responsive web tasarım, normal tasarıma göre biraz avantajlı gibi görünsede dezavantajlarıda bulunmaktadır. Bu dezavantajlardan en önemlisi; normal web tasarımda yapılan tasarımların responsive tasarıma uyarlanamamasıdır. Responsive sitelerin görünümleri normale göre daha basit ve sade olmaktadır.

Responsive web tasarımda kullanılan teknik CSS3 ile birlikte gelen media queries yöntemidir. Firmamız bu konuda en iyi görünüme ulaşabilmesi için tüm olanakları kullanmakla beraber mobil ve tabletlerde en iyi şekilde görüntülenmesini sağlamaktadır.