Grafik Tasarımı


Tasarım bilgiyi, renkleri, hayal gücünü, desenleri, teknoloji ile birleştirmek demektir. Grafik Tasarım’ındaki en önemli unsurlar çizgi, renk, ölçü, doku, biçim’dir. Hepsi bir arada olduğu zaman ortaya mükemmel bir tasarım çıkar.

İyi bir grafiker, görsel zekası yüksek, hayal gücü geniş, renkler arasındaki konstratları seçebilen, bilgisayar destekli tasarım programlarına hakim, orijinal tasarımlar ortaya çıkaran, sanatla ilgili ve yenilikçi kişiler olmalıdır.

Grafik Tasarım’ı yaparkan dikkat edilmesi gerekenler;

  • Grafik tasarım yapılırken dikkat edilmesi gereken önemli noktalardan biri renk uyumudur. Tasarlamış olduğunuz renkler veya görseller gözü yormayacak şekilde olmalıdır. Aksi takdirde müşterileriniz açısından ilgi çekmeyebilir.
  • Kullanılan şekiller veya görseller çok büyük olmamalı, orantı sağlanmalıdır. Eğer görsel kullanıyorsanız içeriği uygun olmalı, aynı şekilde kullandığınız yazılar arasında da uyum yakalamanız gerekmektedir.
  • Grafik tasarımı yaparken yaratıcı ve orijinal olan şeylere odaklanmak gerekir. Teknolojinin gelişmesiyle insanlar sürekli yeni şeyler keşfeder ve değişkenlik gösterir. Grafik tasarımlar güncel olan konuları göz önüne alarak yapılmalıdır.
  • Her zaman daha sade tasarımlar tercih edilmeli, çok fazla süsleme kullanılırsa içerik ön plana çıkmaz.