PS4 Kesin Özellikleri ve Kutusu Hala Belli Değil


Playstation 4’ün çıkış tarihi merakla beklenirken  çıkış tarihi için geri sayım devam ederken, Sony Entertainment Amerika CEO’su Jack Tretton PS4’ün son tasarımı ve teknik özelliklerinin kesinleşmediğini söyledi.

Jack Tretton bunun nedeni olarak konsolun henüz hazır olmamasını gösterdi. AllThingsD sitesine konuşan Tretton, içerik olarak hazırlıkların gerçekleştirildiğini fakat halihazırda görücüye çıkarabilecekleri bir kutunun olmadığını ekledi. PlayStation 4 ün tasarımının ve teknik özelliklerine dair çalışmaların hızla sürdüğünü kaydetti.

Tretton, PlayStation 4 kutusunu göstermenin yılın son zamanlarına ertelenmesi kararını konsolu görmenin konsolun hünerlerini görmek kadar değerli olmadığı düşüncesiyle destekledi. İnsanların konsola genellde sadece disk yerleştirecekleri zaman baktıklarını,konsolun bir dolap veya rafta gizlendiğini ve çoğu zaman ekrana bakıldığını söyledi. İşte Sony’nin de dünkü etkinlikte işin görüntü bölümğne odaklandığını kaydetti.

Sony, yeni konsolunun sahip olacağı özelliklerin listesini de paylaşmıştı. Özel bir AMD işlemci, çift PlayStation Eye kamera ile hareket algılama ve 8 GB bellek gibi madddeler listede yer alıyor. Ancak geliştirme çalışmalarının hâlen devam ediyor olması yayınlanan listenin de son liste olmadığı ihtimallerini akıllara getiriyor. Ayrıca fiyat da henüz belirginlik kazanmış değil, yine de Tretton’ın PlayStation 4′ün, PlayStation 3′ün ABD’de satışa çıktığı 599 dolarlık ilk fiyatın altından piyasaya girmesi yönünde umudu varmış.

Bu arada Polygon sitesi 4K çözünürlükte oyunların PlayStation 4′te desteklenmeyeceği, ancak fotoğraf ve video gibi multimedya içeriklerinin PlayStation 4 aracılığıyla Ultra HDTV’lerde izlenebileceğini kaydetti. Buradan Sony’nin PlayStation 4′ü daha fazla 4K TV satmak için bir araç olarak kullanacağı sonucunu çıkarabiliriz.