Bilgisayara veya telefona bulaşmış virüsler nasıl temizlenir?


Hemen hemen hepimiz teknolojiyi çok sık kullanır, takip ederiz. İnternette dolaşırken tıkladığımız siteler veya butonlardan kaynaklı virüslerle karşılaşırız ve bu virüslerden kurtulmanın yolu programlardan geçer. Sizlerin ücretsiz olarak kullanabileceği birkaç virüs programından bahsedeceğiz.

Bilgisayar için virüs programları;

Avira Free Security Suite: Ücretsiz sunulan bu virüs paketi güvenlik taramaları, yazıllım güncelleme, güvenli alışveriş, sistem iyieştirici gibi birçok hizmet sunmaktadır.

AVG Antivirüs Free: Ücretsiz sunulan AVG Antivirüs Free, indirdiğiniz belgeler veya programların yanı sıra tıkladığınız tüm bağlantıları da taramaktadır. Bilgisayarınızı rahatsız edecek tüm popup veya reklamları engelliyor.
Avast Antivirüs Free: Tüm hizmetlerini ücretsiz olarak sunan Avast programı, hem indirme dosyalarını hem de gezindiğiniz tüm web sitelerini tarıyor, kötü amaçlı kullanılan dolandırıcı tehditlerine karşı uyarıyor.

Malwarebytes Anti-Malware: Ücretli bir programdır fakat ücretsiz versiyonuyla da tüm tarama işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Ücretsiz versiyonunu kullanmak isterseniz eğer premium versiyonu arasında yer alan hizmetlerden 14 gün boyunca herhangi bir ücret ödemeden faydalanabilirsiniz. Tüm indirmelerinizde veya gezindiğiniz siteleri taramakta, dolandırıcılık durumlarına karşı da hızlı tarama işlemi gerçekleştirmektedir.

Android telefonlar için virüs programları;

Avast Mobil Güvenlik: Hırsızlıklara karşı güvenliği yüksek olan program aynı zamanda kötü amaçlı aramaları direk engellemektedir. Ücretsiz sunulan bu programın dezavantajı içinde reklamlar olmasıdır. Premium özelliği de vardır, aynı zamanda telefonunuz belirli uygulamaları açmadan önce PIN kodu ister.

Bitdefender Antivirüs Free: Ücretsiz olarak sunulan virüs programı, sistemi zorlamaz ve kolay kurulum sağlar. Arka planda çalışmaz böylece pil ömründen tasarruf sağlar. Fakat tarama yapmadan önce zamanlamanız gerekmektedir. İndirdiğiniz tüm uygulamaları otomatik olarak tarar.

AVG Antivirüs: Hırsızlık olaylarına karşı güvenlidir. Avg virüs programı, özelliklerle doludur, dosyalarınızı korumak için Wi-Fi güvenlik tarayıcısı, uygulama kilidi içermektedir. Ayrıca pil tüketimi ayarlarını kapatır, klasörlerdeki gereksiz dosyaları temizler, telefonunuzun performasını geliştirir.

McAfee Security & Power Booster Free: Ücretsiz olarak sunulan virüs programı, hırsızlık önleme özellikleri vardır. Ayrıca ücretsiz olduğundan içinde reklamlar bulunur. Diğer özellikleri arasında kaybolmuş cihazı izler, uzaktan kilitler veya temizler. Hassas bilgiler olup olmadığını kontrol eder, kilitlemek için de tarama yapar. Kötü amaçlı programlanmış web sitelere girişinizi engeller.

iOS telefonlar için virüs programları;

Vira Mobile Security: Güvenilir olan bu virüs programı, 2021 yılının en çok önerilen virüs uygulamasıdır. Hırsızlık önleme özelliği vardır ayrıca performans iyileştirme özelliği sağlar.

McAfee Mobile Security: Verilerinizi güvende tutar ve hırsızın fotoğrafını çekip telefonunuzu yüklemenizi veya yedeklemenizi sağlar. Bu uygulama hırsızlığa karşı geliştirilmiş özelliklere sahiptir.

Phone Guardian: Verilerinizi güvende tutar ayrıca güvenli tarama hizmeti sunar.

Lookout Personal for iOS: Telefonunuzu kaybettiğinizde veya çaldırdığınızda, kayıp mesaj, hırsızlık uyarıları gibi özellikleri bulunmaktadır.

Avast Secure & Photo Vault: Telefonunuzu çaldırdığınızda içinde bulunan dosyaları güvenli hale getirir.